Ázerbájdžánština či azerština je oficiální jazyk v Ázerbájdžánu. V Ázerbájdžánu se nazývá Azərbaycan dili, Ázerbájdžánci ji často nazývají také Türki. Jde o altajský jazyk jihozápadní (oghuzské/turkmenské) skupiny blízce příbuzný turečtině a ovlivněný (stejně jako třeba turečtina) perštinou a arabštinou. Ázerbajdžánským jazykem mluví kolem 23 milionů lidí, z čehož v samotném Ázerbájdžánu jde o přibližně 8,3 milionu mluvčích.
Další dialekty jazyka jsou používány v severozápadních oblastech Íránu (perský Ázerbájdžán), kde je to převládající jazyk a zároveň lingua franca pro ostatní tamní menšiny, například Kurdy, Armény a další. V této oblasti jazyk používá přibližně 12,2 milionu lidí. Jazyk je dále rozšířen v ruském Dagestánu (609 tisíc lidí), jihovýchodní Gruzii (290 tisíc lidí), severním Iráku (přibližně 1,5 milionu mluvčích) a Arménii (80 tisíc lidí).
Mezi ázerbájdžánštinou a jinými oghuzskými jazyky (např. turečtinou, turkmenštinou či gagauzštinou) je poměrně vysoká úroveň vzájemné srozumitelnosti.
Ázerbájdžánština používala do roku 1929 pro zápis arabské písmo. Od roku 1929 do roku 1939 používala latinku. Jelikož se Ázerbájdžán stal součástí Sovětského svazu, v roce 1939 se pro zápis začala používat cyrilice. Po vzniku republiky v roce 1991 se ázerbájdžánština opět začala psát latinkou, upravenou podle tureckého pravopisu.
Pokud budete chtít přeložit nějaký text z/do Ázerbájdžánštiny, určitě nám zavolejte nebo napište, podmínky dohodneme individuálně.
11.11.2021 | png, 1.6 MB