Významné dny: Mezinárodní den francouzského jazyka
Den francouzského jazyka, který se koná 20. března, se soustředí na vliv jazyka na kulturu, jeho historií a oslavou úspěchů, kterých francouzština ve své historii dosáhla.
Den francouzského jazyka, který se koná 20. března, se soustředí na vliv jazyka na kulturu, jeho historií a oslavou úspěchů, kterých francouzština ve své historii dosáhla.
Francouzština, kterou se mluví ve více než 25 zemích, se v rané středověku vyvinula z latiny. Dnes je jedním z hlavních románských jazyků. Francouzština se spolu s angličtinou používá na všech pěti kontinentech. Ačkoli se jedná o jeden jazyk, existuje mnoho dialektů. Francouzsky mluví celkem 275 milionů lidí, kteří všichni plynule hovoří rozmanitým a pestrým jazykem ovlivněným jejich kulturou. Francouzské dialekty, kterými se mluví například v Kanadě nebo americké Louisianě, se od sebe liší stejně jako kuchyně v jednotlivých kulturách.
Nejrůznější akce týkající se mezinárodního dne francouzského jazyka můžete na sociálních sítích sledovat pod hashtagem #FrenchLanguageDay. Čeho se můžete dočkat? Svou francouzštinu můžete například zdokonalit, či porovnat s francouzštinou, kterou se mluví v jiné zemi nebo dokonce regionu. Jak se liší slovíčka? Nebo se snad mění jejich význam a použití? Můžete objevovat slova, která ve vašem rodném jazyce z francouzštiny pochází. Můžete se podívat na francouzsky mluvený film nebo poslouchat francouzskou hudbu. Můžete uvařit slavnostní oběd založený na francouzské kuchyni. Mnohá slova ve francouzských kuchařkách, ačkoliv přeložena, zůstávají stále velmi francouzská.
Jak Mezinárodní den francouzského jazyka vznikl?
V roce 2010 vyhlásila Organizace spojených národů šest jazykových dnů jako oslavu šesti oficiálních jazyků OSN a jako upozornění na historii, kulturu a úspěchy každého z těchto jazyků. OSN vybrala 20. březen jako Den francouzského jazyka na počest 40. výročí založení Mezinárodní organizace frankofonie.
Mezi šest uznávaných dnů patří Den francouzského jazyka 20. března, Den čínského jazyka 20. dubna, Den anglického jazyka 23. dubna, Den ruského jazyka 6. června, Den španělského jazyka 12. října a Den arabského jazyka 18. prosince. OSN také slaví Mezinárodní den mateřského jazyka 21. února a Mezinárodní den překladu 30. září.